do góry

SCOME - Program Stały ds. Edukacji Medycznej

SCOME zostało powołane w 1951 r. jako jeden z trzech pierwszych Programów Stałych Federacji. Od 60 lat koncentruje swe działania na szeroko pojętej edukacji medycznej. Naszym celem jest jak najlepsze przygotowanie studentów do przyszłej pracy zawodowej oraz badania i promowanie na uczelniach wyższych najlepszych rozwiązań w nauczaniu medycyny.

Działając w SCOME dążymy do stworzenia systemu w którym student najoptymalniej przyswaja wiedzę oraz przede wszystkim rozwija swoje zainteresowania. Program ten służy wszystkim studentom medycyny, nieustannie pytamy Was o to czego chcielibyście się nauczyć i dowiedzieć w wolnym czasie. Zgodnie z tą ideą organizujemy konferencje, warsztaty, szkolenia, praktyki, zawsze dbając o jakość spotkań. Szczególną uwagę zwracamy na to, aby każdy realizowany przez nas projekt posiadał cześć praktyczną. Pozwala to uczestnikom na sprawdzenie wiedzy teoretycznej, przyswojonej podczas organizowanych przez nas kursów i odbycie dodatkowych zajęć praktycznych, których często brakuje polskim studentom w programie studiów.

W każdym z 12 Oddziałów IFMSA-Poland nasze koleżanki i koledzy organizują co roku dziesiątki akcji, a wśród nich:

  • Warsztaty szycia chirurgicznego - po krótkim wstępie teoretycznym otrzymacie narzędzia chirurgiczne, nici i zabierzecie się do zaopatrywania "ran" świńskich nóżek czy udek z kurczaka.
  • Poznaj Swoją Specjalizację - wieczorne spotkania z lekarzami, na których przybliżą Wam wszystkie zalety i wady swoich specjalności, a także odpowiedzą na wszystkie, nawet te najtrudniejsze pytania!
  • Warsztaty prawa dla studentów medycyny - nasza odpowiedź na to, jak poradzić sobie z uprawianiem medycyny w czasach rosnącej ilości pozwów przeciwko lekarzom. Na Wasze pytania odpowiadać będą specjaliści prawa medycznego, którzy na codzień w sali sądowej reprezentują.. lub oskarżają lekarzy.
  • Konkurs Przypadki Medyczne - coroczny ogólnopolski konkurs, podzielony na 3 etapy - internetowy, lokalny i ogólnopolski, w którym możecie sprawdzić w jakim stopniu jesteście gotowi do radzenia sobie z diagnostyką, rozpoznaniem i leczeniem fikcyjnych pacjentów.
  • Med-Ex - seria warsztatów praktyczych (szycie chirurgiczne, ekg, usg) przygotowanych dla studentów z innych krajów przyjeżdżających do Polski w ramach wymian SCOPE i SCORE. Jeśli wyjeżdżasz do innego kraju, dlaczego nie poprosić Twoich opiekunów o organizację Med-Ex by sprawdzić jak uczy się medycyny za granicą? :)
  • Praktyki w Ministerstwie Zdrowia - nagroda dla najlepszych działaczy ogólnopolskich, ale także lokalnych IFMSA-Poland. Dwudziestka z Was we wrześniu ma okazję wyjechać do Warszawy, spotkać się z Dyrektorami Departamentów Ministerstwa Zdrowia i samym Ministrem Zdrowia i zadać wszystkie nurtujące Was pytania.
  • Ponadto w każdym Oddziale organizowane są dziesiątki akcji lokalnych, a ich rodzaj i ilość zależy od Waszego zainteresowania i oczywiście działania! Zachęcamy Was do kontaktu z lokalnymi działaczami SCOME!

Drugim z naszych priorytetowych założeń jest rozwój nauczania medycyny na świecie i wprowadzenie optymalnego systemu nauczania na wszystkich uczelniach medycznych. Poprzez dyskusję i wymianę doświadczeń studenci z całego świata starają się dostrzec zarówno pozytywne, jak i negatywne strony każdego modelu edukacji młodych medyków (tradycyjnego, Problem Based Learning, Evidence Based Learning oraz tzw. mieszanego) i znaleźć jak najlepsze rozwiązania. Dzięki tym doświadczeniom studenci są cennymi i kreatywnymi partnerami w rozmowach na temat programów nauczania zarówno dla władz swoich uczelni, jak i dla przedstawicieli władz decydujących o systemie edukacji medycznej w poszczególnych państwach. W pracy Programu szczególny nacisk kładziemy na tzw. PBL (Problem Based Learning).

Jeśli zainteresował Was opis naszej działalności, zachęcamy do kontaktu z nami i oczywiście uczestniczenia w spotkaniach ogólnopolskich SCOME - dorocznych warsztatach oraz sesjach SCOME na Zgromadzeniach Delegatów! :)

Formularz kontaktowy

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland 2024

realizacja: indemi