do góry

News

Stanowisko IFMSA-Poland dot. wpływu zmiany klimatu na zdrowie

Trzydziestego maja podczas elektronicznego Zgromadzenia Delegatów zostało przyjęte Stanowisko oficjalne IFMSA-Poland na temat wpływu zmiany klimatu na zdrowie, stworzone przez członków naszego Stowarzyszenia pod opieką merytoryczną prof. Zbigniewa Karaczuna, eksperta Koalicji Klimatycznej, oraz Weroniki Michalak, dyrektor HEAL Polska. Dokument ten zawiera zarys mechanizmów, zgodnie z którymi trwający proces zmiany klimatu wpłynie na sytuację zdrowia publicznego, to jest na mechanizm rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, powikłań związanych z zanieczyszczeniem powietrza, ale także na mniej zaznaczony w debacie publicznej problem - wpływ niekorzystnego klimatu na stan zdrowia psychicznego.

więcej

HCV Akcja Identyfikacja

Czy wiesz, że … - w Polsce wirusem HCV zakażonych jest od 150 do 160 tyś. osób? - 80% z nich nie wie o swojej chorobie ? - HCV można skutecznie wyleczyć w czasie od 8 do 24 tygodni?
Rozpoczynamy drugą edycję konkursu HCV Akcja Identyfikacja, w którym można wygrać:
- płatny staż w Gilead Sciences Poland w Warszawie - innowacyjnej firmie farmaceutycznej Oraz
- vouchery na certyfikowane kursy z zarządzania, organizowane przez Academy of Business Ernst&Young!

więcej

Tramwaj zwany Pożądaniem wyruszy na tory… ze światłowodów!

W związku z ograniczeniami wymuszonymi przez pandemię SARS-CoV-2, „Tramwaj zwany Pożądaniem” ruszy w świecie wirtualnym. Nasza akcja obejmie 15 polskich miast i jest finansowana ze środków przekazanych w konkursie Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences. Wirtualny tramwaj pojedzie w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Śląsku, Warszawie, Wrocławiu oraz Zielonej Górze. W każdym z tych miast lokalny Oddział Stowarzyszenia będzie prowadził w dniach 11-24 maja własne wydarzenie na Facebooku. Ponadto, na Instagramie pojawi się cykl edukacyjnych postów i quizów.

więcej

Stanowisko oficjalne Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland na temat karmienia piersią

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by karmienie piersią rozpocząć w pierwszej godzinie po porodzie. Wyłączne karmienie piersią powinno odbywać się przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a następnie jego dieta powinna być stopniowo rozszerzana z dalszą kontynuacją karmienia do minimum 2 lat. Medyczne środowiska podkreślają, że mleko matki nie jest równoważne z mlekiem modyfikowanym. Naturalne mleko nie tylko pozwala dziecku rosnąć i rozwijać się, ale również zwiększa odporność dzieci na choroby, wzmacnia więź matki i dziecka, a także pozytywnie wpływa na zdrowie kobiety. Większość Polek nie stosuje się do tych zaleceń. Jedynie połowa dzieci jest karmionych naturalnie w 6 tygodniu życia, a w 12 miesiącu już co dziesiąte dziecko. Wyłączne karmienie mlekiem matki przez 6 pierwszych miesięcy życia dotyczy niespełna 4% populacji dzieci. WHO podkreśla, że promowanie naturalnego karmienia oraz wspieranie kobiet karmiących piersią jest najefektywniejszą strategią poprawiająca stan zdrowia matki i dziecka.

więcej

Akcja koronazglowy.pl - wsparcie pracowników ochrony zdrowia w obliczu pandemii COVID-19

Potrzeby pracowników ochrony zdrowia w obliczu panującej pandemii COVID-19 są ogromne. W odpowiedzi na to powstała ogólnopolska inicjatywa niesienia pomocy - KORONAZGLOWY.PL Jeśli masz możliwość przekazania środków ochrony osobistej lub jesteś chętny wesprzeć medyków w inny sposób to nie zwlekaj! Wspólnie okażmy wdzięczność tym, którzy ryzykują życie w walce z pandemią!

więcej

Bezpieczeństwo w czasie pandemii - krok po kroku

W ciągu kilku ostatnich dni sytuacja w naszym społeczeństwie dynamicznie się zmieniała i zmienia się cały czas. Każdego dnia zmieniają się rzeczy, które mogliśmy od dawna uznać za stałe w naszym życiu - zajęcia na uczelni, zajęcia kliniczne w szpitalu, wypady ze znajomymi do centrów kultury czy galerii handlowych. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka prostych do zapamiętania punktów, które pozwolą Wam i Waszemu otoczeniu poczuć się bezpieczniej i w aktywny sposób ograniczyć panującą pandemię. Los świata jest teraz w naszych rękach - co z tym faktem zrobimy?

więcej

Nowy Coronavirus z Chin

Ostatnio cały świat żyje Chinami i to nie tylko przez Chiński Nowy Rok. W mieście Wuhan odkryto nowy szczep wirusa, nazwany tymczasowo 2019-nCoV, który zdążył już zarazić łącznie 2019 osób, a zabić 56. Nie tylko Chiny są zagrożone, ponieważ potwierdzono również przypadki osób zarażonych w innych krajach azjatyckich, we Francji, Kanadzie, Australii i w USA. W czwartek WHO ogłosiło, że jest to zagrożenie dla Chin, ale nie stwierdziła epidemii o zasięgu międzynarodowym.

więcej

Life Science Open Space 2019

Mamy za sobą kolejną edycję Life Science Open Space. 26 listopada, w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków, już po raz dziewiąty spotkali się ludzie reprezentujący różne środowiska i interesy, dla których wspólnym tematem są innowacyjne przedsięwzięcia dla zdrowia i jakości życia. Impreza, organizowana przez Klaster Life Science Kraków, przyciągnęła ponad 400 osób z Polski oraz Czech, Belgii, Niemiec, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch a nawet dalekiej Japonii. Uczestnicy wzięli udział w 12 sesjach tematycznych i trzech specjalnych. Łącznie przedstawiono 140 prezentacji, z których większość to zaproszenia do współpracy w ramach różnego rodzaju innowacyjnych przedsięwzięć, projektów, start-upów, wyzwań. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

więcej

Fascynująca neurologia

Neurologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Jeszcze 20 lat temu kojarzyła się z badaniem młotkiem lekarskim i całkowitą bezradnością terapeutyczną, nawet gdy postawiono precyzyjne rozpoznanie. Dziś jej obraz jest zupełnie inny – postęp, jaki dokonał się w diagnostyce obrazowej, genetyce, a także w farmakoterapii sprawia, że neurologia stała się nowoczesną dziedziną medycyny zajmującą się jednym z najbardziej fascynujących organów człowieka – mózgiem. O tym jaka przyszłość czeka tę specjalizację i dlaczego warto zostać neurologiem mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

więcej

Bezpieczeństwo w dobie cyfryzacji z IFMSA-Poland w roli głównej - Cybersecurity Challenge PL2020

Rozmowa z Margo i Adamem Koniuszewski, założycielami fundacji The Bridge, będącej organizatorem turnieju Cybersecurity Challenge PL2020 - Dane medyczne stanowią najdroższy towar na nielegalnym rynku Darknet. Cyberbezpieczeństwo w sektorze ochrony zdrowia to temat trudny, tematyka jest złożona i obszerna, a statystki nieubłagalne - służba zdrowia jest jednym z najbardziej zagrożonych sektorów na ataki cyberprzestępców. Wszystko sprowadza się do dostępu do wrażliwych danych medycznych pacjentów przechowywanych w słabo zabezpieczonych systemach szpitalnych.

więcej

Giełda wymaga, by mówić prosto o projektach lifescience - MEDmeetsTECH #9

9 edycja konferencji MEDmeetsTECH pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland za nami! 7 listopada Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie stała się centrum rozmów o biznesie medycznym za sprawą konferencji MEDmeetsTECH. 9 odsłona wydarzenia zgromadziła startupowców, lekarzy, naukowców oraz przedstawicieli innowacyjnych firm z tego sektora. Konferencja stanowi interdyscyplinarną platformę do wymiany wiedzy, inspiracji oraz networkingu.

więcej

ONCOweek - Nowotwór pod czujnym okiem dziś i jutro

Serdecznie zapraszamy na studencką konferencję onkologiczną „Nowotwór pod czujnym okiem dziś i jutro”, która odbędzie się w dniach 7-8 grudnia 2019 r. w Białymstoku w Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Patronat nad wydarzeniem objęło Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

więcej

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland 2020

realizacja: indemi