do góry

News

powrót do listy

O współpracy lekarza i farmaceuty - rusza IV edycja "Recepty na sukces w farmacji"

15311 Prezydent IFMSA-Poland

Już niedługo, w odmienionej formule, wystartuje czwarta edycja programu dla studentów „RECEPTA na sukces w farmacji”. W bieżącym roku akademickim projekt realizowany będzie pod hasłem „RECEPTA na sukces. O współpracy lekarza i farmaceuty” i dedykowany zostanie nie tylko przyszłym farmaceutom, ale również lekarzom. Celem nowej odsłony programu jest burzenie stereotypów na temat profesji obu grup zawodowych oraz budowanie profesjonalnej relacji między studentami farmacji i kierunku lekarskiego.

Pożądana współpraca

Bardzo często, kluczem do skutecznego leczenia pacjentów – czy chociażby wzrostu ich samopoczucia i poczucia bezpieczeństwa – jest zapewnienie im kompleksowej opieki zdrowotnej. Dokonać tego mogą wspólnie – lekarz oraz farmaceuta, których komplementarna wiedza i doświadczenie mogą stanowić cenne i jakościowe wsparcie, w trakcie planowania i prowadzenia terapii. Jak pokazuje doświadczenie, nie jest to jednak proste. Istnieje szereg utrudnień, które nie pozwalają na podjęcie efektywnej współpracy tym dwóm grupom zawodowym. Problemem jest m.in.  brak jasnych zapisów w prawie, określających zasady takiej współpracy. Duży wpływ na tworzenie poprawnych relacji i przebiegu współpracy mają umiejętności w zakresie skutecznej komunikacji, których przyszłym farmaceutom i lekarzom brakuje, a o czym głośno mówili studenci podczas 3. edycji programu. Wychodząc naprzeciw zgłaszanym potrzebom, Gedeon Richter już po raz czwarty organizuje spotkanie z cyklu „RECEPTA na sukces”, tym razem pod hasłem „RECEPTA na sukces. O współpracy lekarza i farmaceuty”.

Rozmawiamy i dajemy rozwiązania

Najnowsza odsłona programu koncentrować się będzie na budowaniu profesjonalnej relacji między farmaceutami i lekarzami. Wspólne spotkania będą pierwszym krokiem do budowania świadomości o kompetencjach, które posiadają obie grupy zawodowe, tworzenia pozytywnej relacji i podstaw pod przyszłą, profesjonalną współpracę na polu zawodowym. Studenci obu kierunków będą mieli okazję omówić kwestie współpracy, które najbardziej ich poruszają, a także zakomunikować swoje obawy, oczekiwana i marzenia, przy jednoczesnej, natychmiastowej konfrontacji przekonań.

RECEPTA na sukces. O współpracy lekarza i farmaceuty 2017/2018

Debaty pt. „Współpraca lekarza i farmaceuty a dobro pacjenta” zorganizowane zostaną w trzech miastach – Warszawie, Krakowie i Poznaniu, a udział w nich wezmą przedstawiciele studentów farmacji i kierunku lekarskiego z uczelni medycznych z całej Polski. Uczestnicy będą mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami i oczekiwaniami dotyczącymi współpracy na linii lekarz-farmaceuta oraz podjąć pierwsze próby zburzenia stereotypów dotyczących osób wykonujących te zawody.

Wnioski zebrane z debat, będą podstawą do organizacji spotkania finałowego, które odbędzie się 9 maja w Warszawie, i na które zaproszeni zostaną już wszyscy adepci obu kierunków. Ze spotkania nadawany będzie również livestreaming, dostępny dla wszystkich fanów strony „RECEPTA na sukces” na Facebooku. Tematem przewodnim spotkania będzie współpraca lekarza i farmaceuty, a przedstawiciele obu tych zawodów, na podstawie własnego doświadczenia opowiedzą, jak taka współpraca wygląda na co dzień oraz jakie są jej korzyści i ograniczenia. Warsztatowa forma spotkania zwróci uwagę studentów na zalety współpracy na linii lekarz-farmaceuta oraz zachęci ich do tworzenia profesjonalnej relacji z przedstawicielami drugiego z zawodów. Uczestnicy spotkania otrzymają też cenne wskazówki, dotyczące skutecznej komunikacji, które pomogą im w podejmowaniu efektywnej współpracy.

Więcej informacji na stronie „RECEPTY na sukces w farmacji” na Facebooku

 

* * *

O Gedeon Richter Polska

Gedeon Richter to jedna z największych firm sektora farmaceutycznego w Europie. Zajmuje się produkcją, badaniami i rozwojem leków. Gedeon Richter, jako inicjator programu „Recepta na sukces w farmacji”, ma na uwadze rozwój młodych osób, wkraczających na ścieżkę zawodową w obszarze farmacji.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland 2024

realizacja: indemi