do góry

News

powrót do listy

Twoja krew, moje życie

10538 Weronika Woicka

Kampania pn. „Twoja krew, moje życie”, jest to ogólnopolska kampania promująca honorowe krwiodawstwo. Realizowana jest w oparciu o program polityki zdrowotnej pn. „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020” finansowany przez ministra zdrowia. Realizatorami kampanii są Narodowe Centrum Krwi oraz 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 
 
Przesłanie kampanii skierowane jest przede wszystkim do osób, którym bliska jest idea honorowego krwiodawstwa. Motywem przewodnim inicjatywy jest Czerwona Nitka, która symbolizuje łączącą nas więź. Ten swoisty symbol pokazuje, że wokół każdego z nas są ludzie oddający krew i warto zainspirować się ich postawą. Kampania powstała również z myślą o stworzeniu w Polsce społeczności osób, które są świadome potrzeby oddawania krwi, robią to chętnie i regularnie, zabezpieczając krajowe potrzeby w tym zakresie.
 
Wakacje, są dla krwiodawstwa najtrudniejszym czasem. Dlatego też publiczna służba krwi podejmuje szereg działań mających na celu uświadomienie społeczeństwu, że jak ważne jest honorowe oddawanie krwi i systematyczne dzielenie się najcenniejszym darem, który może ofiarować tylko człowiek.
W okresie wakacji, część stałych Dawców, młodzież szkolna i studenci, którzy bardzo licznie i chętnie włączają się w honorowe oddawanie krwi, wyjeżdżają poza swoje miejsca zamieszkania i nauki, w tym poza granice kraju, co powoduje, że zmniejsza się ilość pobieranej krwi. Jednakże, należy pamiętać, że krew jest potrzebna każdego dnia. Nawet wtedy, kiedy wypoczywamy na wakacjach czy urlopach - czekają osoby, dla których jest ona niezbędna. Poza tym wakacje to również czas wzmożonych wypadków drogowych związanych z przemieszczaniem się ludzi, dlatego każdego dnia podejmowane są liczne wysiłki, aby każdy pacjent, któremu do leczenia potrzebna jest krew, bądź jej składniki miał zapewnioną odpowiednią jej ilość. Stabilność polskiego systemu krwiodawstwa i odpowiednie rezerwy krwi, to bezpieczeństwo nas wszystkich.
 
Pamiętajmy, że krew można oddawać w dowolnym Centrum Krwiodawstwa, niezależnie od miejsca zamieszkania – dlatego serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do zaszczytnego grona Honorowych Dawców Krwi i ratowania osób wyłącznie zdanych na naszą ofiarność.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland 2024

realizacja: indemi