do góry

News

powrót do listy

Podsumowanie - Tramwaj zwany Pożądaniem znów na torach!

10148 Weronika Woicka

Tegoroczne działania w ramach ogólnopolskiego projektu „Tramwaj zwany Pożądaniem” jeszcze nie dobiegły końca, jednak zakończyliśmy już wiosenną część kampanii. W maju, w czasie wiosennych wieczorów, poruszaliśmy się specjalnie wynajętymi tramwajami lub autobusami, jeżdżącymi na trasach obejmujących najbardziej popularne kluby nocne i wydarzenia studenckie w mieście takie jak m.in. Juwenalia, a jazdę tym niecodziennym środkiem lokomocji umilali pasażerom najlepsi DJ’e oraz członkowie IFMSA-Poland w roli edukatorów.

Zespół edukatorów w naszych imprezowych pojazdach to świetnie przygotowani studenci medycyny, którzy pełnili funkcję Konsultantów Bezpiecznych Zachowań Seksualnych. Dodatkowo, w każdym tramwaju usytuowane były stanowiska informacyjne z materiałami edukacyjnymi oraz darmowymi prezerwatywami, a każdy pasażer otrzymał unikatowy bilet z adresem najbliższej placówki, w której można bezpłatnie i anonimowo wykonać test w kierunku HIV.

Podczas ósmej edycji projektu, nasze imprezowe pojazdy z edukatorami odwiedziły aż 15 miast. Do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Katowic, Szczecina, Olsztyna, Bydgoszczy, Białegostoku, Lublina, Zielonej Góry i Łodzi dołączyły także Radom i Opole!

Działania edukacyjne z zakresu prewencji zakażenia HIV prowadziło ponad 180 wolontariuszy IFMSA-Poland. To dzięki nim udało nam się wyedukować ponad 11 tys. osób i wręczyć im ok. 11,5 tys. prezerwatyw! O przygotowanie merytoryczne naszych Konsultantów Bezpiecznych Zachowań Seksualnych zadbali przedstawiciele lokalnych punktów konsultacyjno-diagnostycznych i Fundacji Edukacji Społecznej.

Tegoroczne akcje odbyły się podczas studenckich wydarzeń kulturalnych (np. Juwenaliów), dzięki czemu udało nam się dotrzeć do wielu młodych ludzi i przemodelować ich sposób postrzegania testowania w kierunku HIV. W tym roku, podczas kampanii, niektóre akcje zorganizowaliśmy także w nieco innej formie. W kilku miastach stanęły punkty lokalne na terenie imprez studenckich, a w Szczecinie można było wyruszyć z naszymi edukatorami w rejs statkiem! Powstały także materiały video z akcji, które wykorzystamy do internetowej promocji naszej akcji w grudniu oraz w kolejnej edycji.

Kampania z każdą kolejną edycją coraz bardziej się rozwija. W tym roku, dzięki dołączeniu 2 miast i urozmaiceniu formy edukacji, dotarliśmy do większej liczby odbiorców, co jest ogromnym sukcesem naszego projektu!

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland 2024

realizacja: indemi