do góry

News

powrót do listy

Tramwaj zwany Pożądaniem wyruszy na tory już niedługo

11212 Weronika Woicka

W Polsce z każdym rokiem wzrasta liczba osób zakażonych wirusem HIV i dotkniętych innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Bardzo często osoby te nie zdają sobie sprawy ze swojego zakażenia, gdyż początkowe stadia choroby są zwykle bezobjawowe. Właśnie z myślą o nich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny
IFMSA-Poland przygotowało akcję „Tramwaj zwany Pożądaniem”, która dzięki swojej oryginalności ma szansę zmienić sposób myślenia, przemodelować podejmowane zachowania oraz zazwyczaj negatywne nastawienie do wykonywania testów w kierunku HIV.

W maju, w czasie wiosennych wieczorów, specjalnie wynajęte na ten cel tramwaje lub autobusy, będą jeździć na trasach obejmujących najbardziej popularne kluby nocne i wydarzenia studenckie w mieście takie jak m.in. Juwenalia, a jazdę tym niecodziennym środkiem lokomocji umilą najlepsi DJ’e oraz członkowie IFMSA-Poland w roli edukatorów. 
Ich zespół to świetnie przygotowani studenci medycyny, którzy pełnią funkcję Konsultantów Bezpiecznych Zachowań Seksualnych. Dodatkowo, w każdym tramwaju usytuowane zostaną stanowiska informacyjne z materiałami edukacyjnymi oraz darmowymi prezerwatywami, a każdy pasażer otrzyma unikatowy bilet z adresem najbliższej placówki, w której można bezpłatnie i anonimowo wykonać test w kierunku HIV. Nadchodząca edycja – już ósma - obejmować będzie 15 największych polskich miast, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Lublin, Bydgoszcz, Katowice, Olsztyn, Szczecin, Białystok, Zielona Góra, Radom oraz Opole.

Projekt skierowany jest szczególnie do młodych osób, stanowiących obecnie grupę, wśród której zakażenie szerzy się najszybciej - przede wszystkim ze względu na częściej podejmowane zachowania ryzykowne i brak świadomości możliwych konsekwencji swoich czynów. Główną przyczyną tego stanu upatrujemy w ogromnych brakach w podstawowej wiedzy na temat infekcji przenoszonych drogą płciową wśród polskiego społeczeństwa. Chcemy, aby nasza inicjatywa wpłynęła na zmianę nastawienia do wykonywania testów w kierunku HIV. 

W społeczeństwie zakorzenionych jest ciągle mnóstwo stereotypów na temat wirusa, które skutecznie blokują osoby młode przed testowaniem się. Strach przed potencjalnie pozytywnym wynikiem testu jest często silniejszy od racjonalnych przesłanek, które jasno wskazują, że mimo zakażenia HIV, przy odpowiedniej farmakoterapii, można w pełni cieszyć się życiem.
Kampania „Tramwaj zwany Pożądaniem” ma na celu między innymi: podniesienie stanu wiedzy na temat sposobów zapobiegania transmisji HIV, profilaktyki i sposobów leczenia; poinformowanie młodych osób o różnych metodach antykoncepcji i korzyści płynących z bezpiecznego seksu; a także dostarczenie wiarygodnych informacji medycznych oraz zachęcenie do poddawania się testom w kierunku HIV.
 
„Tramwaj zwany Pożądaniem” jest jednym z najpopularniejszych projektów IFMSA-Poland, znanym także na arenie międzynarodowej, o czym świadczy wielokrotne nagradzanie projektu grantem fundacji MTV Staying Alive, a od czterech lat wyróżnienie Kapituły konkursu Pozytywnie Otwarci. Nasz projekt wspierają także różne firmy, stowarzyszenia, fundacje, które w ten sposób pokazują, że problem rosnącej liczby zakażeń wirusem, nie jest im obojętny.
Jednymi z sygnatariuszy naszych działań są cenione instytucje zajmujące się profilaktyką HIV/AIDS w Polsce takie jak Krajowe Centrum ds. AIDS oraz Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS, które rokrocznie wspierają nasze działania.

Wierzymy, że nasze zaangażowanie, chęć dzielenia się wiedzą i czasem, a także otwartość na problemy polskiej społeczności, spotkają się z zainteresowaniem i życzliwym odzewem.

Do zobaczenia na pokładzie!

 

Tramwaj zwany Pożądaniem pojedzie w całej Polsce wedle następującego harmonogramu:

  • 10 maja - Kraków, Lublin,
  • 11 maja - Gdańsk,
  • 17 maja - Warszawa, Bydgoszcz, Łódź i Olsztyn,
  • 20 maja - Zielona Góra,
  • 23 maja - Opole, Radom,
  • 24 maja - Białystok, Szczecin,
  • 25 maja - Katowice,
  • 28 maja - Wrocław.

Ponadto w grudniu wydarzenie będzie obejmowało jeszcze trzy miasta: Bydgoszcz, Gdańsk i Warszawę.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu: Adrian Szkudlarek - media@ifmsa.pl!

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland 2024

realizacja: indemi