do góry

News

powrót do listy

Relacja z General Assembly March Meeting 2017 Montenegro

14674 Stanisław Anczyk

General Assembly od zawsze pozostaje najważniejszym spotkaniem IFMSA. Dwa razy do roku kraje członkowskie wysyłają swoje delegacje aby wspólnie dyskutować nad najważniejszymi decyzjami wpływającymi na dalszy rozwój całej federacji. Spotkanie, które odbyło się 2-8 marca w Budvie (Czarnogóra), gościło ponad 1000 studentów kierunków medycznych z ponad 90 krajów. Tematem GA było dawstwo narządów i tkanek.

Polska delegacja liczyła aż 16 osób, w tym prawie cały Zespół Ogólnopolski 2017. Naszej aktywności nie ograniczyliśmy do udziału w sesjach starając się wynieść jak najwięcej z tygodniowego spotkania i jak najlepiej zaprezentować osiągnięcia IFMSA-Poland. Podczas Activities Fair wystawiliśmy 3 projekty:

  • Lekcja Kontra Infekcja – podejmujący temat antybiotykooporności, podstawowych zasad higieny i zdrowego typu życia wśród najmłodszych dzieci;
  • Przychodnia Studencka – świadcząca w wielu miastach w Polsce pomoc medyczną ludziom bezdomnym i ubogim;
  • Pink Lips Project – od kilku lat wyróżniające się głośną kampanią społeczną zachęcającą do regularnego badania cytologicznego.

Tradycyjnym punktem General Assembly jest też Rex Crossley Award – spośród wszystkich zgłoszeń wybieranych jest 10 projektów, które zostają zaprezentowane podczas spotkania, sama możliwość wystąpienia jest dużym wyróżnieniem dla uczestników. Polskim akcentem była prezentacja akcji „Zdrowie pod Kontrolą” przygotowana przez Karolinę Twardowską – Koordynatora Narodowego ds. Zdrowia Publicznego.

 

IFMSA staje się coraz większa:

Po dołączeniu CAMSA-Cameroon i IFMSA-Saint Lucia federacja liczy 132 organizacje członkowskie ze 124 krajów! Pełne prawa uzyskały UniGaMSA-Gambia, AEM-Guinea, IFMSA-Honduras, AMSA-Singapore i Phenomenon-Uzbekistan.

 

Decyzje podczas sesji plenarnej:

W trakcie March Meeting wybierani są członkowie Executive Board, którzy swoją kadencję rozpoczną od października:

  • Carlos Andres Acosta Casas (DENEM-Brazil) - Prezydent IFMSA
  • Hana Lucev (CroMSIC-Croatia) - Vice-President for Activities
  • Amela Hamidovic (IFMSA-Serbia) - Vice-President for Finance
  • Satria Nur Syaban (CIMSA-ISMKI-Indonesia) - Vice-President for Members
  • Batool Al Wahdani (IFMSA-Jordan) - Vice-President for External Affairs
  • Sukhdeep Arora (bvmd-Germany) - Vice-President for Capacity Building

Zostały także uchwalone kolejne oficjalne stanowiska, które będą wspierać rzecznictwo federacji na najważniejszych spotkaniach dotyczących zdrowia globalnego, w których IFMSA bierze udział. Tematyka poruszana w stanowiskach to: Abolishing Child Marriage; Access to Safe Surgery and Anesthesia; Breastfeeding; Ending Gender Based Violence; Ensuring Access to Medical and Humanitarian Aid; Ensuring Access to Safe Abortion; Protection of Health Services; and Universal Health Coverage.

Te kilka dni nie tylko pozwoliło nam doskonalić funkcjonowanie federacji, ale sprawiło, że wróciliśmy do Polski jeszcze bardziej zmotywowani i z głową pełną pomysłów do dalszego działania.

Paulina Birula
Prezydent IFMSA-Poland

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland 2024

realizacja: indemi