do góry
Od 21 do 24 kwietnia Turcja była centrum wydarzeń regionu europejskiego IFMSA dzięki organizacji XIV European Regional Meeting w Antalyi.
W skład polskiej delegacji na to wydarzenie weszli:
Sesje podczas EuRegMe były nastawione na współpracę pomiędzy organizacjami członkowskimi , dzielenie się doświadczeniami, pomysłami i wspólne opracowywanie dalszych działań. Mniejsza ilość spraw formalnych w porównaniu do General Assembly pozwoliła poświęcić więcej czasu na pracę w grupach roboczych i dyskusje. Nowością w porównaniu do poprzednich lat było „Open space discussion” – czas, w którym organizacje członkowskie mogły zaproponować temat, a wszyscy zainteresowani przyjść i podzielić się swoim punktem widzenia. I tak dyskutowaliśmy o zaangażowaniu członków w działalność naszych organizacji, współpracy z alumni, oficjalnych stanowiskach i pozyskiwaniu środków.
Jak zawsze na takich wydarzeniach został przeprowadzony Activities Fair, gdzie każdy kraj mógł wystawić realizowany u siebie projekt. W tym roku postawiliśmy na aktywności realizowane przez SCORP oraz SCOME i zaprezentowaliśmy „Przychodnię Studencką” oraz przedstawiliśmy rozwój rzecznictwa w Edukacji Medycznej.
Tematem przewodnim wydarzenia były prawa uchodźców, eksperci z organizacji Lekarze bez Granic poprowadzili panel dyskusyjny oraz warsztaty, dzięki którym uczestnicy mogli lepiej zaznajomić się z sytuacją uchodźców w Europie i dowiedzieć jakie działania są obecnie prowadzone.
Wiele emocji budził wybór organizatora kolejnego spotkania. Chęć przygotowania XV European Regional Meeting wyraziła Austria, Katalonia, Rosja oraz Litwa. Po prezentacji kandydatów podczas sesji plenarnej państwa członkowskie większością głosów wybrały AMSA Austria na gospodarza EuRegMe 2018! Więcej informacji znajdziecie już na fanpage wydarzenia: https://www.facebook.com/euregme2018austria
To EuRegMe różniło się od większości spotkań międzynarodowych, w których mogliśmy uczestniczyć. Po pierwsze swoją skalą – przyzwyczajonym do spotkań na powyżej 400 uczestników początkowo ciężko było się odnaleźć w grupie o połowę mniejszej, jednak bardzo szybko okazało się że ma to też dobre strony – ‘rodzinna’ atmosfera sprzyjała nawiązywaniu kontaktów i rozmowie. Po drugie produktywnością – ogromne podziękowania należą się wszystkim tworzącym sesje, treningi i panele dyskusyjne – tematy tam poruszane były bardzo praktyczne, a efekty naszej pracy na pewno pomogą wielu osobom po powrocie do swojego kraju.
Jeszcze większe podziękowania chciałam skierować do naszej delegacji, która była niezwykła. Przez 5 dni wszyscy ciężko pracowaliście i potrafiliście sprawić, że IFMSA-Poland wyróżniała się w naszym regionie. Dzięki Wam wróciłam z Antalyi dumna z naszych osiągnięć i z wieloma fantastycznymi wspomnieniami. Każdemu życzę takiej delegacji i zachęcam, aby chociaż raz wyjechać na spotkanie międzynarodowe IFMSA.
Paulina Birula
Prezydent IFMSA-Poland