do góry

News

O nowotworze jądra oczami pacjenta - bez tabu

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Michałem Pałubskim - znanym polskim aktorem kabaretowym i stand-uperem, który opowiada o swojej historii związanej z diagnozą raka jądra i przebytej operacji. Wywiad został przeprowadzony w ramach projektu Movember – corocznej akcji odbywającej się w listopadzie, której celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat raka jąder i prostaty oraz promowania profilaktyki.

więcej

Poznaj Swój Staż

5 spotkań, 13 prelegentów i ponad 9 tyś. wyświetleń. �Tak w kilku liczbach można przedstawić projekt, którego idea powstała w kwietniu, w maju zarysował się plan, a w czerwcu zaczął podbijać serca studentów kierunków medycznych z całej Polski. A mowa oczywiście o „Poznaj Swój Staż” - projekcie IFMSA-Poland Oddział Lublin.

więcej

Stanowisko Zarządu Głównego IFMSA-Poland w sprawie dostępu do bezpiecznej aborcji

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku stwierdza, że terminacja ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z artykułem 38 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zakazanie aborcji z tego powodu spowoduje w praktyce prawie całkowity zakaz aborcji, ograniczając liczbę wykonywanych zabiegów o 98%. Dodatkowo, w takim przypadku Polska stanie się krajem z jednym z najostrzejszych praw antyaborcyjnych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Zgodnie z najrzetelniejszą wiedzą medyczną, z tego powodu, a szczególnie w obliczu ostatnich wydarzeń w Polsce, Zarząd Główny IFMSA-Poland przyjmuje stanowisko, że decyzje dotyczące donoszenia lub terminacji ciąży należą bezwzględnie i w pierwszej kolejności do osoby będącej w ciąży, w porozumieniu z leczącym ją lekarzem/lekarką.

więcej

Stanowisko oficjalne Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland wobec programu nauczania zdrowia publicznego na kierunku lekarskim

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowie publiczne to nauka i sztuka zapobiegania chorobie, wydłużania życia oraz promowania zdrowia poprzez zorganizowane wysiłki społeczeństwa. Wiedza dotycząca tej tematyki jest niezbędna do prawidłowego wykonywania zawodu lekarza, dlatego też zdrowie publiczne jest przedmiotem obowiązkowym na kierunku lekarskim na wszystkich uczelniach medycznych w Polsce. Zgodnie z programem nauczania studenci m.in. zdobywają informacje na temat metod oceny i monitorowania stanu zdrowia populacji oraz diagnozowania jej potrzeb zdrowotnych, promocji zdrowia, profilaktyki chorób a także nabywają umiejętności w zakresie oceny wpływu poszczególnych czynników na stan zdrowia. Z założenia absolwenci kierunku lekarskiego są w pełni gotowi do funkcjonowania w ochronie zdrowia. Zastanówmy się jednak, czy przekazywana wiedza jest przydatna i wykorzystywana w zawodzie lekarza oraz czy przedstawianie informacji, głównie w formie wykładów oraz seminariów, jest najlepszym sposobem na nauczanie zdrowia publicznego. Dbanie o wysoką jakość nauczania tego przedmiotu umożliwi absolwentom uzyskanie szerokiej perspektywy na całość opieki medycznej.

więcej

Stanowisko oficjalne Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland wobec zapobiegania grypie

My, członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland zrzeszającego przyszłych przedstawicieli ochrony zdrowia wyrażamy całkowite poparcie dla działań Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, Głównego Inspektora Sanitarnego i Światowej Organizacji Zdrowia, którym przyświeca cel zapobiegania ewentualnych pandemii spowodowanej przez wirusy grypy, a także zminimalizowania liczby ofiar śmiertelnych tego wirusa. Ponadto stanowczo sprzeciwiamy się działaniom takich organizacji i zrzeszeń, które poddają w wątpliwość efektywność szczepień, szerząc fałszywe informacje na ich temat, co może przyczynić się do pogorszenia sytuacji epidemiologicznej w kraju. Nasze stowarzyszenie jest przekonane, że szczepienia są najskuteczniejszą formą walki z grypą stanowiącym ważnym element profilaktyki pierwotnej.

więcej

Kardiologia Prewencyjna 2020

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w XIII Konferencji Naukowej Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2020– wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”, która odbędzie się w dniach 20-21 listopada 2020 r. Cykl konferencji „Kardiologia Prewencyjna” to multidyscyplinarne spotkania o ugruntowanej renomie, na które zapraszamy nie tylko kardiologów, ale także internistów i lekarzy rodzinnych. Wykładowcami będą najlepsi polscy eksperci.

więcej

Stanowisko Zarządu Głównego IFMSA-Poland w sprawie wyrażenia poparcia dla postulatów Manifestacji Porozumienia Zawodów Medycznych

W związku z planowaną na 8.08.2020 manifestacją przedstawicieli środowiska medycznego, my, Zarząd Główny IFMSA-Poland wyrażamy głębokie poparcie dla powiązanych z nią postulatów. Obecna sytuacja boleśnie uwidoczniła niedomagania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Jako Zarząd Główny IFMSA-Poland uważamy, że to najwyższy czas, by spełnić postulaty dotyczące podniesienia nakładów na opiekę zdrowotną, skrócenie kolejek i poprawę dostępu do świadczeń. Stanowczo sprzeciwiamy się także wprowadzanym naprędce przepisom zaostrzających prawo karne, które uderzają w medyków oraz ich pacjentów.

więcej

Stanowisko oficjalne Zarządu Głównego IFMSA-Poland dot. zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty

W związku z proponowanymi zmianami w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty z dnia 5.12.1996, Dz.U. 1997 nr 28 poz. 152, chcielibyśmy wyrazić nasze wątpliwości co do poprawek do artykułu 16a (dotyczącego kwalifikacji na specjalizację) oraz artykułu 39. (dotyczącego niewykonania świadczenia medycznego z powodu tzw. klauzuli sumienia).

więcej

Stanowisko IFMSA-Poland dot. wpływu zmiany klimatu na zdrowie

Trzydziestego maja podczas elektronicznego Zgromadzenia Delegatów zostało przyjęte Stanowisko oficjalne IFMSA-Poland na temat wpływu zmiany klimatu na zdrowie, stworzone przez członków naszego Stowarzyszenia pod opieką merytoryczną prof. Zbigniewa Karaczuna, eksperta Koalicji Klimatycznej, oraz Weroniki Michalak, dyrektor HEAL Polska. Dokument ten zawiera zarys mechanizmów, zgodnie z którymi trwający proces zmiany klimatu wpłynie na sytuację zdrowia publicznego, to jest na mechanizm rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, powikłań związanych z zanieczyszczeniem powietrza, ale także na mniej zaznaczony w debacie publicznej problem - wpływ niekorzystnego klimatu na stan zdrowia psychicznego.

więcej

HCV Akcja Identyfikacja

Czy wiesz, że … - w Polsce wirusem HCV zakażonych jest od 150 do 160 tyś. osób? - 80% z nich nie wie o swojej chorobie ? - HCV można skutecznie wyleczyć w czasie od 8 do 24 tygodni?
Rozpoczynamy drugą edycję konkursu HCV Akcja Identyfikacja, w którym można wygrać:
- płatny staż w Gilead Sciences Poland w Warszawie - innowacyjnej firmie farmaceutycznej Oraz
- vouchery na certyfikowane kursy z zarządzania, organizowane przez Academy of Business Ernst&Young!

więcej

Tramwaj zwany Pożądaniem wyruszy na tory… ze światłowodów!

W związku z ograniczeniami wymuszonymi przez pandemię SARS-CoV-2, „Tramwaj zwany Pożądaniem” ruszy w świecie wirtualnym. Nasza akcja obejmie 15 polskich miast i jest finansowana ze środków przekazanych w konkursie Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences. Wirtualny tramwaj pojedzie w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Śląsku, Warszawie, Wrocławiu oraz Zielonej Górze. W każdym z tych miast lokalny Oddział Stowarzyszenia będzie prowadził w dniach 11-24 maja własne wydarzenie na Facebooku. Ponadto, na Instagramie pojawi się cykl edukacyjnych postów i quizów.

więcej

Stanowisko oficjalne Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland na temat karmienia piersią

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by karmienie piersią rozpocząć w pierwszej godzinie po porodzie. Wyłączne karmienie piersią powinno odbywać się przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a następnie jego dieta powinna być stopniowo rozszerzana z dalszą kontynuacją karmienia do minimum 2 lat. Medyczne środowiska podkreślają, że mleko matki nie jest równoważne z mlekiem modyfikowanym. Naturalne mleko nie tylko pozwala dziecku rosnąć i rozwijać się, ale również zwiększa odporność dzieci na choroby, wzmacnia więź matki i dziecka, a także pozytywnie wpływa na zdrowie kobiety. Większość Polek nie stosuje się do tych zaleceń. Jedynie połowa dzieci jest karmionych naturalnie w 6 tygodniu życia, a w 12 miesiącu już co dziesiąte dziecko. Wyłączne karmienie mlekiem matki przez 6 pierwszych miesięcy życia dotyczy niespełna 4% populacji dzieci. WHO podkreśla, że promowanie naturalnego karmienia oraz wspieranie kobiet karmiących piersią jest najefektywniejszą strategią poprawiająca stan zdrowia matki i dziecka.

więcej

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland 2024

realizacja: indemi