do góry

News

powrót do listy

Poznaj Swój Staż

4996 Wiktoria Mika

Poznaj Swój Staż

5 spotkań, 13 prelegentów i ponad 9 tyś. wyświetleń. �Tak w kilku liczbach można przedstawić projekt, którego idea powstała w kwietniu, w maju zarysował się plan, a w czerwcu zaczął podbijać serca studentów kierunków medycznych z całej Polski. A mowa oczywiście o „Poznaj Swój Staż” - projekcie IFMSA-Poland Oddział Lublin.

Akcja została skierowana do tych, którzy kończą studia lekarskie i zastanawiają się co dalej? Do tych, których przeraża wizja przygotowań do LEK-u i aplikacji na staż podyplomowy, albo ciągle zastanawiają się jakie miasto i jaki szpital wybrać. Zasady były proste, wydarzenie na Facebooku, potem Live na Instagramie z młodymi lekarzami, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach ze stażu z konkretnego miasta i konkretnego szpitala, a na koniec to co było najbardziej wartościowe czyli możliwość zadawania pytań. Zawsze taki sam jasny i przejrzysty schemat organizacyjny, a po każdym ze spotkań dużo grafik informacyjnych i konkursów.

W czasach pandemii, kiedy ze względów sanitarno-epidemiologicznych zaczął pogłębiać się dystans społeczny i kontakt międzyludzki został utrudniony chcieliśmy stworzyć przestrzeń do wzajemnej wymiany doświadczeń i zbierania rzetelnych informacji. Celem projektu jest edukacja studentów na temat formalności związanych z zawiłościami i przepisami dotyczącymi Lekarskiego Egzaminu Końcowego (nauka, przygotowanie, zapisy), formalności otrzymania prawa wykonywania zawodu, aplikacji na obowiązkowy dla wszystkich lekarski staż podyplomowy, a także procesu kwalifikacji na doktorat i jego odbywania. Niestety w planie studiów na uczelniach medycznych nie przewidziano zajęć, które umożliwiłyby przekazanie tej praktycznej, niezbędnej i pożądanej wiedzy. Zauważony przez nas problem postanowiliśmy zweryfikować poprzez zbieranie opinii wśród kolegów i koleżanek z różnych uczelni i na tej podstawie stworzyć szyty na miarę potrzeb program edukacyjny, który pozwolił na wypełnienie luki w systemie edukacji. W efekcie powstał jasny i przejrzysty zbiór informacji, rad i wskazówek co zrobić po ostatnim roku studiów na kierunku lekarskim, żeby dobrze przygotować się do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, do jakiego szpitala na staż aplikować, którą drogę na realizację doktoratu wybrać - z wolnej stopy czy szkołę doktorską.

Po kilku miesiącach nasz pomysł został dostrzeżony, doceniony i nagrodzony. 8 listopada 2020 roku na gali nagród środowiska studenckiego Pro Juvenes, organizowanego przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej „Poznaj Swój Staż” otrzymał główną nagrodę w kategorii Studia na lepsze. To wielki sukces, a za każdym sukcesem stoją przede wszystkim ludzie. Wolontariusze IFMSA-Poland Oddział Lublin, studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie stworzyli innowacyjny projekt, któremu nadali zupełnie nową unikalną szatę graficzną, wyjątkowy styl i formę. To wszystko przyczyniło się do tego, że projekt został wyróżniony tą prestiżową nagrodą. Jednak to nie wygrana jest najważniejsza dla organizatorów, a pozytywne opinie uczestników wydarzenia.

Kolejna edycja akcji przed nami, już za kilka miesięcy po raz kolejny będziemy gościć młodych lekarzy stażystów z całej Polski. Jesteście ciekawi gdzie tym razem zawitamy? Bądźcie z nami, bo my już nie możemy się doczekać kiedy spotkamy się wszyscy razem w jednym z kolejnych odcinków „Poznaj Swój Staż”!

Bartłomiej Zaremba IFMSA-Poland Oddział Lublin

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland 2021

realizacja: indemi