do góry

News

powrót do listy

Tramwaj zwany Pożądaniem wyruszy na tory… ze światłowodów!

6052 Joanna Forycka

Jest taki wirus, którym zakaziło się już 75 milionów ludzi na całym świecie. 32 miliony osób zmarło z powodu choroby przez niego wywoływanej. W Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat roczna zachorowalność wzrosła według szacunków o 31%.

To nie koronawirus. To HIV.

W Polsce z każdym rokiem wzrasta liczba osób zakażonych HIV i dotkniętych innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Młode osoby stanowią grupę, wśród której zakażenie szerzy się najszybciej – przede wszystkim ze względu na częściej podejmowane zachowania ryzykowne i brak świadomości możliwych konsekwencji swoich czynów. Główną przyczynę tego stanu upatrujemy w brakach podstawowej wiedzy na temat infekcji przenoszonych drogą płciową wśród polskiego społeczeństwa. Chcemy, aby nasza inicjatywa wpłynęła na zmianę nastawienia do wykonywania testów w kierunku HIV. 

W związku z ograniczeniami wymuszonymi przez pandemię SARS-CoV-2, „Tramwaj zwany Pożądaniem” ruszy w świecie wirtualnym. Nasza akcja obejmie 15 polskich miast i jest finansowana ze środków przekazanych w konkursie Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences.

Wirtualny tramwaj pojedzie w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Śląsku, Warszawie, Wrocławiu oraz Zielonej Górze. W każdym z tych miast lokalny Oddział Stowarzyszenia będzie prowadził w dniach 11-24 maja własne wydarzenie na Facebooku. Ponadto, na Instagramie pojawi się cykl edukacyjnych postów i quizów. Działania Stowarzyszenia w mediach społecznościowych obejmą:

 • webinaria z udziałem ekspertów, tj. pracowników Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych oraz członków organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką HIV/AIDS, czyli np. Katarzyny Koczułap (https://www.instagram.com/kasia_coztymseksem/), Natalii z bloga proseksualna.pl (https://proseksualna.pl/o-mnie/) oraz mikrobiologa Kamila Sobolewskiego;
 • koncerty online z udziałem m.in. Patrycji Ciborowskiej z The Voice Of Poland czy Stacha Bukowskiego z Olsztyna z przerwami na przekazywanie treści edukacyjnych;
 • specjalnie stworzone strony internetowe (np. ask.fm/tramwaj20200347, https://ask.fm/tramwajzwanypozadaniembdg) umożliwiające anonimowe zadawanie pytań specjalistom;
 • promowanie aktywności fizycznej jako elementu dbania o zdrowie poprzez transmisje sesji z trenerami fitnessu na Facebooku;
 • cykl postów edukacyjnych zawierających informacje na temat:
  • zasad postępowania po ekspozycji na zakażenie,
  • Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych,
  • PrEP (czyli profilaktyki przedekspozycyjnej),
  • objawów najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową;
 • spotkania na Facebooku IFMSA-Poland w wydarzeniach utworzonych przez poszczególne Oddziały oraz na ich kontach instagramowych;
 • konkursy z nagrodami na kanałach ogólnopolskich IFMSA-Poland oraz quizy sprawdzające wiedzę uczestników na stronach poszczególnych oddziałów.

„Jako wolontariuszom Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland zależy nam na realizacji naszych celów również w tak nietypowych okolicznościach epidemicznych. W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach i na uczelniach, wiele młodych osób przebywa od paru tygodni w domach. Chcemy wykorzystać okres pandemii SARS-CoV-2, by do nich dotrzeć i przekazać wiarygodne, aktualne informacje na temat zdrowia reprodukcyjnego. Dlatego w tym roku tramwaj wyrusza po torach światłowodowych” – powiedziała Karolina Mikołap, Koordynatorka Ogólnopolska Projektu. 

W społeczeństwie zakorzenionych jest ciągle mnóstwo stereotypów na temat wirusa. Strach przed potencjalnie pozytywnym wynikiem testu jest często silniejszy od racjonalnych przesłanek, które jasno wskazują, że mimo zakażenia HIV, przy odpowiedniej farmakoterapii, można w pełni cieszyć się życiem. Kampania „Tramwaj zwany Pożądaniem” ma na celu między innymi: podniesienie stanu wiedzy na temat sposobów zapobiegania transmisji HIV, profilaktyki i sposobów leczenia; poinformowanie młodych osób o różnych metodach antykoncepcji i korzyści płynących z bezpiecznego seksu; a także dostarczenie wiarygodnych informacji medycznych oraz zachęcenie do poddawania się testom w kierunku HIV.   

Wierzymy, że dzięki wyjątkowej, internetowej formule jeszcze więcej osób skorzysta z kampanii edukacyjnej, a nasze zaangażowanie, chęć dzielenia się wiedzą i czasem, a także otwartość na problemy polskiej społeczności, spotkają się z zainteresowaniem i życzliwym odzewem.

Do zobaczenia na wirtualnym pokładzie!

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland 2022

realizacja: indemi