do góry

News

powrót do listy

Bezpieczeństwo w czasie pandemii - krok po kroku

5964 Wiktoria Mika

“Bezpieczeństwo w czasie pandemii - krok po kroku”

 

W ciągu kilku ostatnich dni sytuacja w naszym społeczeństwie dynamicznie się zmieniała i zmienia się cały czas. Każdego dnia zmieniają się rzeczy, które mogliśmy od dawna uznać za stałe w naszym życiu - zajęcia na uczelni, zajęcia kliniczne w szpitalu, wypady ze znajomymi do centrów kultury czy galerii handlowych. 

 

Jak w swoim świeżym wystąpieniu TedxSMU mówiła Alanna Shaikh, ekspertka zdrowia publicznego: “panika to bardzo kusząca opcja w obecnych czasach”. Jednak jako studenci medycyny, jako starsze i młodsze rodzeństwo, jako dzieci i wnuki - nie możemy pozwolić sobie na panikę i siedzenie z założonymi rękami czy szwędanie się bez celu po mieście. Musimy świecić dobrym przykładem w naszym otoczeniu, aby ochronić siebie i tych, na których nam najbardziej zależy.

 

Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka prostych do zapamiętania punktów, które pozwolą Wam i Waszemu otoczeniu poczuć się bezpieczniej i w aktywny sposób ograniczyć panującą pandemię. Los świata jest teraz w naszych rękach - co z tym faktem zrobimy?

 

#1 Zostań w domu

 

Wszystkie dostępne źródła informacji nawołują do pozostania w domu, jeśli to tylko możliwe. Wiemy już, że wirus choroby COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego unikanie dużych zgrupowań ludzi jest najprostszym sposobem na zmniejszenie prawdopodobieństwa zakażenia się lub przeniesienia wirusa na innych.

 

Nie każdy może sobie pozwolić na całkowitą kwarantannę w domu ze względu na pracę czy zobowiązania w organizacjach czy stowarzyszeniach - rozumiemy to. Jednak proponujemy za każdym razem, kiedy musisz wyjść z domu zastanowić się: czy to spotkanie można zastąpić wideokonferencją lub wątkiem mailowym; czy to zadanie mogę wykonać zdalnie z domu; czy mogę przejść na tymczasowy home office? 

 

Mamy nadzieję, że nie trzeba tłumaczyć, jak niebezpieczne są w tych czasach są imprezy czy spotkania towarzyskie. Dlaczego? To proste - każda osoba z koronawirusem może potencjalnie zarazić 2-3 osoby w swoim towarzystwie. A ile osób widziałeś ostatnio na imprezie w klubie?

 

Jeśli czujesz się podejrzanie, jeśli zauważasz u siebie symptomy COVID-19, NIE IDŹ DO LEKARZA ANI NA SOR - zadzwoń do najbliższej stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej lub szpitala zakaźnego. Nie ryzykuj zakażenia personelu szpitala. 

  

 

#2 Stay informed

 

W wybitnej książce znanej  wszystkim rekinom biznesu i polityki, czyli “Sztuka wojny” Sun Tzu jest napisane: “kto nie zna ani wroga, ani siebie, nieuchronnie ponosi klęskę w każdej walce”. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zdobyć potwierdzone naukowo informacje na temat COVID-19. Proponujemy kilka sprawdzonych źródeł informacji, z których sami korzystamy: 

 

strona WHO - https://www.who.int/health-topics/coronavirus

strona MZ - https://www.gov.pl/web/koronawirus

strona Gis - https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

pacjent.gov.pl - https://pacjent.gov.pl/koronawirus-informacje

 

Nie chce Ci się spędzać godzin na przedzieranie się przez długie artykuły, takie jak ten? Wszystkie te informacje w postaci infografik znajdziecie na stronach na Facebook’u oraz profilach na Instagramie wszystkich powyższych instytucji. 

 

#3 Alert not anxious

 

Pamiętajmy, że stres bywa naszym przyjacielem (doświadcza tego każdy student noc przed egzaminem), ale panika - nigdy. Dlatego nie pozwól, aby natłok informacji z kraju i ze świata opanował Twój zdrowy rozsądek. 

Panikę zazwyczaj uspokajają powtarzalne czynności, rytuały. Spraw, aby zdrowe rytuały pozostały na dłużej w Twojej codziennej rutynie: myj ręce po wejściu i wyjściu z obcego budynku i domu przez 20 sekund (tyle trwa na przykład pierwsza zwrotka hitu Britney Spears “...Baby One More Time”), wyrzucaj chusteczkę higieniczną zawsze po jednym użyciu, witaj się bez podawania ręki, dbaj o zdrowe odżywianie oraz regularny wysiłek fizyczny... w domu, podążając za aktualnie modnym #trenujwdomu zamiast szukając ostatniej otwartej siłowni. 

 

Dbaj, aby ludzie w Twoim otoczeniu także poczuli się bezpieczni. W jaki sposób? Spieszymy w odpowiedzi w następnym punkcie.

 

#4 Educate 

 

Wiedza to potęgi klucz, od przedszkola powtarzali nam to rodzice i nauczyciele. Tak się składa, że mieli rację. Nieważne, czy jesteś spragnionym wiedzy studentem czy raczej osobą twórczą, która woli coś zrobić samodzielnie niż słuchać nudnych wykładów - warto dzielić się wiedzą na temat aktualnej sytuacji. Z pewnością Wasza rodzina jak i znajomi będą wdzięczni za słowa otuchy oraz rzeczowe argumenty poparte faktami z naukowego świata. 

Już teraz dostępny jest w sieci cały zsekwencjonowany genom COVID-19, opisane są mechanizmy wnikania wirusa do ludzkich komórek. Widzieliśmy już także informacje o pierwszym leku na tego wirusa oraz próby matematycznego przewidzenia, w jaki sposób i na jaką skalę będzie się rozprzestrzeniać w różnych krajach. Czy jesteście już wystarczająco zachęceni do naukowych poszukiwań?

 

#5 Ask for help

 

Czasem zdarza się, że nawet przeczytanie wszystkich stron internetowych świata, przewertowanie wszystkich zaleceń ze znanych uniwersytetów,nie zaspokoi nurtujących nas pytań. Czasem zauważamy u siebie i swoich bliskich niepokojące symptomy i nie jesteśmy pewni, czy może to COVID-19, a może jednak tylko zwykła grypa? Nie wstydź się zapytać - zadzwoń na infolinię NFZ 800 190 590. 

 

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić Was do czynnego przeciwstawiania się epidemii w Polsce. Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni za siebie i innych dookoła nas - razem świećmy przykładem w naszym otoczeniu!

 

Wiktoria Izdebska

IFMSA-Poland 

 

dane użyte:

https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/331329/WHO-COVID-19-laboratory-2020.4-eng.pdf

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30418-9/fulltext

https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(20)30119-5/fulltext

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland 2022

realizacja: indemi