do góry

News

powrót do listy

Fascynująca neurologia

6686 Joanna Forycka

Neurologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Jeszcze 20 lat temu kojarzyła się z badaniem młotkiem lekarskim i całkowitą bezradnością terapeutyczną, nawet gdy postawiono precyzyjne rozpoznanie. Dziś jej obraz jest zupełnie inny – postęp, jaki dokonał się w diagnostyce obrazowej, genetyce, a także w farmakoterapii sprawia, że neurologia stała się nowoczesną dziedziną medycyny zajmującą się jednym z najbardziej fascynujących organów człowieka – mózgiem. O tym jaka przyszłość czeka tę specjalizację i dlaczego warto zostać neurologiem mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

„Neurologia to nauka o chorobach ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, która obejmuje takie schorzenia jak: udar mózgu, padaczkę, stwardnienie rozsiane i inne choroby neuroimmunologiczne, choroby neurozwyrodnieniowe (choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne), migrenę i inne bóle głowy, zawroty głowy, uszkodzenia nerwów obwodowych (neuropatie), zespoły bólowe (m.in. kręgosłupa), zaburzenia snu, zaburzenia ruchowe (dystonie, tiki, pląsawice, mioklonie), urazy rdzenia kręgowego i mózgu i wiele innych schorzeń, także tych z pogranicza neurologii i innych specjalności.

Mózg nadal jednak kryje wiele tajemnic i nierozwiązanych zagadek jego funkcjonowania w warunkach fizjologii i patologii, ale to tylko czyni neurologię tak fascynującą dziedziną.

Dzięki ogromnemu postępowi jaki dokonał się w diagnostyce obrazowej (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, obrazowanie nuklearne), genetyce, neurofizjologii czy neuroimmunologii poznano lepiej wiele mechanizmów prowadzących do powstawania objawów chorób neurologicznych. To spowodowało ogromny postęp w leczeniu.

Choroby mózgu stanowić będą ogromne wyzwanie w najbliższych latach. Już dzisiaj wiadomo, że koszty przeznaczane na ich leczenie oraz na badania naukowe są znacznie większe niż koszty onkologii, kardiologii i diabetologii razem wziętych. Wydłużenie życia, odkrycia nowych leków spowodują jednak już w najbliższej przyszłości jeszcze większe znaczenie tej specjalności. Po onkologii, to właśnie w neurologii prowadzi się najwięcej badań klinicznych, które przyniosą zapewne nowe leki już w nieodległej przyszłości.

W ostatnich latach neurologia wkroczyła w nową erę – nowoczesnych badań i nowoczesnych terapii. Nie odstaje w żaden sposób, a nawet przewyższa w tym zakresie inne dziedziny medyczne.

W udarze mózgu możemy obecnie za pomocą leków (tromboliza), albo za pomocą mechanicznych urządzeń (trombektomia) usuwać skrzepliny z zamkniętych naczyń, przywracając chorym sprawność i ratując życie. Pomocne są tu nowoczesne badania neuroradiologiczne i postęp w neuroradiologii interwencyjnej – ta rewolucja dokonała się w ciągu ostatnich kilku lat.

W chorobie Parkinsona mamy kilkanaście leków, a dla chorych w zaawansowanych stadiach choroby leczenie operacyjne za pomocą głębokiej stymulacji mózgu oraz terapii infuzyjnych (Duodopa, Apomorfina).

Prawdziwa rewolucja dokonała się w stwardnieniu rozsianym – już dzisiaj dysponujemy 13 lekami o coraz wyższej skuteczności, a nowe są w badaniach klinicznych. To tutaj wprowadzono do neurologii pierwsze przeciwciała monoklonalne.

Ostatnie lata to przełom także w leczeniu migreny, szczególnie tych najcięższych postaci, jak migrena przewlekła w postaci dostępnej od 2013 roku toksyny botulinowej i od 2018 przeciwciała monoklonalnego (erenumab).

Leczenie biologiczne za pomocą ludzkich immunoglobulin możliwe jest w wielu chorobach autoimmunologicznych obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.

Toksyna botulinowa od 20 lat stosowana jest powszechnie w leczeniu wszystkich niemal stanów, w których dochodzi do niekontrolowanych skurczów mięśniowych tj. dystonii (kurcz powiek, kręcz karku), spastyczności, a także nadmiernego ślinienia czy nadpotliwości, a coraz częściej także w leczeniu różnych zespołów bólowych.

Padaczka to kilkanaście leków i coraz większe możliwości leczenia za pomocą leczenia operacyjnego czy stymulacji elektrycznej.

To tylko najważniejsze zdobycze nauki wprowadzone do powszechnego klinicznego użycia w ostatnich latach.

Neurologia jest niezwykle zróżnicowana, daje możliwości realizacji zarówno w leczeniu szpitalnym, jak i ambulatoryjnym,  ma przyszłość, co związane jest z postępami nauki, ale także z przybywająca niestety liczbą chorych na choroby mózgu.

Dołącz do nas i zostań neurologiem, badaczem i lekarzem najbardziej fascynującego z narządów ludzkiego ciała” – zachęca prof. Jarosław Sławek.

 

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland 2022

realizacja: indemi